نصب انشعاب آب و شیرهای کنترلی
امروز : ۱۲. خرداد ۱۳۹۹ - ۳:۲۷

شما اینجا هستید

تاریخ بروز رسانی ۱۳۹۸/۱۰/۱۵

مسابقه نصب انشعاب آب
انجام مسابقات ملی مهارت فنی و تخصصی نصب انشعاب آب مربوط به شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی، در دو بخش تئوری و عملی و در سه سطح یک (شرکت)، دو (بلوک) و سه (کشور) برگزار می گردد.

 

هدف
در این مسابقه ارزیابی شرکت کنندگان در اجرای عملیات نصب انشعاب آب، تست و برقراری جریان آب مدنظر است. در این راستا اهداف زیر محقق خواهد شد:
•    ارتقاء دانش و مهارت فنی اکیپ های عملیاتی
•    شناخت دقیق نقاط ضعف و قوت عملیات اجرایی بخصوص در حوزه نصب انشعاب
•    ایجاد انگیزه، روحیه نشاط بین اکیپ های عملیاتی
•    توسعه کار تیمی و یافتن استعدادها
•    ارتقاء وضعیت ایمنی کارگاه ها
•    تبادل و انتقال تجربیات اجرایی و عملیاتی همکاران در سطوح مختلف
•    پرورش افراد جهت افزایش سرعت، دقت و کیفیت انجام کار
•    شناسایی میزان قابلیت تیم های واکنش سریع
•    استفاده از مسابقه مهارت فنی بعنوان کارگاه آموزشی
•    بکارگیری و معرفی تجهیزات نوین

 

شرایط شرکت در مسابقه
۱-    تشکیل تیم دو نفره واجد شرایط شرکت در مسابقه و دارای توانایی فنی و مهارت لازم در نصب انشعاب آب
•    یک نفر بعنوان سرپرست (با حداقل مدرک تکنسین جهت شرکت در آزمون تئوری و رسم ازبیلت)
•    یک نفر استادکار
۲-    لوازم و تجهیزات:
•    کلیه لوازم انشعاب از سوی شرکت برگزارکننده مسابقه در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد.
•    تیم های عملیاتی موظف هستند کلیه ابزارآلات و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند و در روز مسابقه هیچگونه ابزار و تجهیزاتی از طرف مسئولین مسابقه تحویل داده نخواهد شد. همچنین تامین برق مورد نیاز با استفاده از موتور برق تیم های عملیاتی انجام خواهد شد و اکیپ ها علاوه بر به همراه داشتن موتور برق باید سیم رابط (کابل) با طول کافی در اختیار داشته باشند.
۳-    هر تیم شرکت کننده صرفاً مجاز به استفاده از لوازم و تجهیزات خود می باشد.
۴-    تیم های شرکت کننده در هر سه سطح بایستی با خودرو عملیات نصب انشعاب در مسابقه شرکت کنند.

 

مراحل انجام مسابقه
الف : بخش  عملی
در این بخش شرکت کنندگان موظف هستند طبق سناریوی تعریف شده در حداقل زمان به بهترین نحو اجرا نمایند. به کسانی که در کمترین زمان، با بهترین کیفیت، در ایمن ترین شرایط و با کمترین هزینه موفق به اجرای سناریو گردند، طی جدول معیارهای ارزیابی، حائز بیشترین نمرات ارزیابی می گردند. بخش عملی طبق سناریو های ارائه شده در این سایت می باشد.

ب: بخش تئوری
پس از پایان بخش عملی، آزمون تئوری (شفاهی یا کتبی) نصب انشعاب آب باحضور سرپرست اکیپ برگزار خواهد شد. پرسش ها بر اساس سوالات چهارگزینه ای کاربردی با لحاظ نکات عملیاتی مرتبط با نصب انشعاب و بر مبنای مستندات و مراجع مندرج در پایان توضیحات این مسابقه، می باشد.
۱- آزمون تئوری در روز قبل از آزمون عملی  برگزار می گردد.
۲- آزمون تئوری، برای هر تیم شامل ۲۰ سوال می باشد و هرسؤال ۰/۵ امتیاز خواهد داشت. مدت زمان پاسخگویی به سوالات ۲۰ دقیقه می باشد.
۳- استفاده از اینترنت و تلفن همراه و ... ممنوع میباشد.
۴- حضور افراد به غیر از تیم معرفی شده در حین مسابقه تخلف محسوب شده و شامل امتیاز منفی خواهد شد.
۵- ارزیابی این سوالات بصورت سیستمی است و افراد نقشی در آن ندارند.
۶- سوالات برای هر تیم غیریکسان و با ترتیب‌های مختلف قابل ارایه خواهد بود تا هر گونه شبهه در خصوص مشارکت گروهی در پاسخ به سوالات و ... حذف شود.
۷- در صورت قطعی اینترنت در حین انجام آزمون، امکان ورود مجدد به سایت و انجام آزمون فراهم می باشد.
۸- قبل از شروع آزمون، نام کاربری و رمز عبور توسط مسئول سایت به تیم شرکت کننده اعلام می شود.
۹- با هر نام کاربری و رمز عبور تنها یک بار امکان ورود به سیستم وجود دارد. پس شرکت کنندگان باید دقت داشته باشند که در حین آزمون از برنامه خارج نشوند.
۱۰- تیم ها موظف اند در هنگام ورود به سایت اطلاعات کاربری خود را بررسی نموده و از صحت اطلاعات ثبت شده اطمینان یابند.در صورت وجود مغایرت در اطلاعات و مشخصات ثبت شده ضروری است مراتب به مسئول سایت گزارش گردد.

 

 

معیارهای ارزیابی
ارزیابی شرکت کنندگان در مسابقه نصب انشعاب آب بر اساس معیارهای ارائه شده در جدول زیر می باشد:

 

جدول معیارهای ارزیابی مسابقه نصب انشعاب آب

 

ملاحظات ایمنی
•    شرکت کنندگان موظف به پیش بینی و تامین کلیه تجهیزات و تدابیر ایمنی جهت شرکت در این رقابت می باشند. لوازم وتجهیزات ایمنی و چیدمان قسمت بار خودرو مطابق با دستورالعمل های ایمنی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
•    شرکت میزبان در سطح اول (شرکت)، سطح دوم (بلوک) و سطح سوم (کشور) موظف است در خصوص بیمه افراد و تجهیزات طی مدت زمان انجام مسابقات بیمه تمام خطر ثبت و گواهی مربوط را در سامانه بارگذاری کند. مسولHse جهت حضور ماشین آتش نشانی، آمبولانس و... در روز برگزاری مسابقات اقدام لازم را به عمل آورد
•موارد ایمنی که لازم است در حین مسابقه مورد توجه قرار گیرد، شامل وجود تجهیزات ایمنی شخصی (دستکش، عینک،...) و فرآیندی (تجهیزات خاص برشکاری، سنگ فرز،...) بسته به سناریو است و دیگری نحوه استفاده صحیح و به موقع از این ابزار است. داور بخش ایمنی موظف است که وجود تجهیزات و استفاده صحیح از آنها را کنترل و در جداول مربوطه با ذکر خطاها ثبت نماید.
•    موارد ایمنی که لازم است در حین مسابقه مورد توجه قرار گیرد، شامل وجود تجهیزات ایمنی شخصی (دستکش، عینک،...) و فرآیندی (تجهیزات خاص برشکاری، سنگ فرز،...) بسته به سناریو است و دیگری نحوه استفاده صحیح و به موقع از این ابزار است. داور بخش ایمنی موظف است که وجود تجهیزات و استفاده صحیح از آنها را کنترل و در جداول مربوطه با ذکر خطاها ثبت نماید.
نکته: با توجه به اهمیت رعایت موارد ایمنی، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی توسط شرکت کنندگان، داور ایمنی با نظر سرداور ادامه مسابقه یا توقف عملیات را اعلام خواهد کرد.

 

سناریو مسابقات
۱-    سناریو مرحله شرکتی:
اجرای عملیات نصب انشعاب زمینی/ دیواری از لوله با سایز حداکثر ۱۵۰ میلیمتری با قطر ½ اینچ  و با هر جنس لوله انشعاب (به انتخاب شرکت برگزار کننده) و فاصله ۳ متر از دیوار مشترک با لحاظ نمودن تمام الزامات فنی، ایمنی و تست هیدرولیکی و پرکردن اصولی ترانشه

۲-     سناریو مرحله بلوکی:
اجرای عملیات نصب انشعاب زمینی از لوله سایز ۱۵۰ میلیمتری آزبست یا چدن داکتیل در عمق ۱۲۰ سانتیمتری با قطر ½ اینچ و جنس لوله ۵ لایه و فاصله ۳ متر از دیوار مشترک با لحاظ نمودن تمام الزامات فنی، ایمنی و تست هیدرولیکی و پرکردن تا ۱۰ cm روی لوله

۳-    سناریو مرحله کشوری:
نصب انشعاب زمینی آب از لوله سایز ۱۰۰میلیمتر چدن یا چدن داکتیل با قطر ¾ اینچ و جنس لوله پلی اتیلن با لحاظ نمودن تمام الزامات فنی، ایمنی و تست هیدرولیکی مطابق دستورالعمل نصب انشعاب آب ابلاغی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و حداکثر زمان اجرای ۹۰ دقیقه (۱/۵ ساعت)

در هر کدام از مراحل استانی، بلوکی و کشوری پس از اتمام عملیات، سرپرست تیم می بایست نسبت به ترسیم نقشه ازبیلت اجرایی و ثبت لوازم مصرفی در فرم مربوطه اقدام کرده و به داور زمان جهت ثبت زمان پایان اجرای عملیات تحویل دهد. ضمنا تیم عملیاتی می بایست نسبت به جمع آوری ابزارآلات و تمیز نمودن محوطه قبل از تحویل ازبیلت و ترک محل اقدام نموده باشد.

 

داوری
داوری تیم های شرکت کننده  توسط گروه داوری و به شرح زیر می باشد:
-    داوری هر دو تیم توسط یک داور مشترک انجام می شود. داور مذکور فرم های کیفیت اجرا و ابزارآلات آیتم های ستاره دار را در حین انجام عملیات تکمیل می کند.
-    داور ایمنی موظف است فرم ایمنی را تکمیل نموده و به منظور امتیازدهی سرعت انجام کار، داور زمان فرم ثبت زمان را تکمیل می نماید.
-    پس از اتمام اجرای عملیات کلیه تیم ها، گروه داوران ضمن حضور در محل اجرای هر تیم، آیتم های بدون ستاره را امتیازدهی می نمایند.
-    سرداور امتیازهای ثبت شده توسط داوران را تجمیع و همراه با نتیجه آزمون تئوری در فرم سرداور ثبت کرده و تیم های اول تا سوم را معرفی می نماید.
-    تکمیل فرم اخطار و تشویق با هماهنگی با سرداور انجام می پذیرد.

*در کلیه فرم های ارزیابی، آیتم های ستاره دار توسط داور و در حین انجام عملیات و آیتم های فاقد ستاره توسط گروه داوران و در پایان اجرای مسابقه امتیازدهی و ثبت می شود.

 

 

*در کلیه فرم های ارزیابی، آیتم های ستاره دار توسط داور و در حین انجام عملیات و آیتم های فاقد ستاره توسط گروه داوران و در پایان اجرای مسابقه امتیازدهی و ثبت می شود.

 

 

 

امتیازدهی زمان اجرای عملیات
- برای محاسبه امتیاز سرعت هر تیم به روش زیر عمل شود:
کمترین زمان انجام عملیات تقسیم بر زمان انجام عملیات آن تیم ضرب در سقف امتیاز سرعت
-ثبت زمان توسط داور زمان و سپس امتیاز دهی توسط سرداور با حضور تیم داوری انجام می شود.
-اگر بنا به برخی عوامل خارجی در کار تیمی خللی ایجاد شود زمان رفع آن توسط داور زمان و با تأیید سرداور محاسبه خواهد شد و زمان توقف از کل زمان انجام عملیات آن تیم کسر می شود. مقدار زمان و علت آن بایستی در فرم داوری زمان ثبت گردد. به عنوان مثال چنانچه قطعه ای در حین عملیات دارای اشکال باشد زمان تعویض آن قطعه و جایگزینی آن با قطعه سالم، توسط داور زمان و با تأیید سرداور محاسبه خواهد شد و برای آن تیم زمان توقف از کل زمان کسر می شود.
- تست آب بندی بعد از اتمام کار کلیه تیم ها توسط داوران بررسی و امتیازدهی می شود. چنانچه نشتی وجود داشته باشد زمان رفع نشتی به زمان ثبت شده اضافه خواهد شد
- در صورتیکه مدت زمان اجرای نصب انشعاب آب توسط تیم از حداکثر زمان مشخص شده (۱/۵ ساعت) بیشتر شود، از ادامه مسابقه آن تیم جلوگیری خواهد شد.
نکته۱: زمان آغاز پروژه برای کلیه تیم ها یکسان بوده و  زمان خاتمه کار برای هر تیم، زمان تحویل ازبیلت به داور زمان می باشد که بعد از آن تیم اجازه ایجاد هیچ گونه تغییری در کار انجام شده را ندارد.

 

 

اخطار
چنانچه از تیم ها تخلفی صورت پذیرد مانند جر و بحث با داوران، عدم رعایت موارد اخلاقی و ... با تأیید سرداور فرم اخطار تهیه شود که در آن امتیاز منفی برای تیم مورد نظر لحاظ گردد. این امتیاز در امتیاز نهایی تیم تأثیر گذار می باشد.

 

تشویق
چنانچه مواردی از تیم ها مشاهده می شود که در داوری لحاظ نشده است مانند رعایت موارد مازاد بر آنچه خواسته شده نظم و ترتیب بیش از حد انتظار و ... با تأیید سرداور فرم تشویق تهیه شود که در آن علت تشویق ذکر شده باشد و در انتهای مسابقه از آن تیم به عنوان تیم اخلاق یا تیم با اقدامات مؤثر تجلیل می شود.
جایزه اخلاق از بین کلیه تیم های شرکت کننده در همه موضوعات مسابقات، به یک تیم داده می شود. انتخاب این تیم منوط به تکمیل فرم مربوطه (فرم تشویق) در زمان داوری است .
سرداور هر بخش یک تیم اخلاق را معرفی نماید و جمع سرداوران درخصوص معرفی یک تیم اقدام می نمایند.

 

 

انتقاد
چنانچه مواردی وجود داشته باشد که لازم است به صورت انتقاد به برگزارکنندگان اعلام گردد، این موارد در فرم انتقادات ثبت شده و تحویل سرداور یا کمیته علمی مسابقه گردد.

 

 

مراجع
•    دستورالعمل اجرا و نصب انشعابات آب
•    مشخصات فنی شیرآلات انشعاب آب (شیرشبکه، شیر انشعاب، شیر یکطرفه، شیر فلکه)
•    مشخصات فنی متعلقات انشعاب آب (کمربند، محفظه قطع و وصل، حوضچه کنتور)
•    مشخصات فنی کنتور
•    آیین نامه وسایل حفاظت انفرادی

•  سوالات آزمون_۰.rar

آب و فاضلاب استان اصفهان در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان می‌باشد.(استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع بلامانع است)

طراحی و پیاده سازی دیتا پردازش سپانو